Ambasador Lu Shan wziął udział w ceremonii wręczenia nagród X edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe o współpracy gospodarczej Polski i Chin
2026-05-30 00:13

28 maja ambasador Chin w Polsce Lu Shan wziął udział w ceremonii wręczenia nagród w ramach X edycji Konkursu na Najlepsze Prace Dyplomowe poświęcone współpracy gospodarczej Polski i Chin, a także w spotkaniu dotyczącym chińsko-polskiej relacji gospodarczo-handlowych. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Ambasadę Chin w Polsce oraz Polsko-Chińską Radę Biznesu. Wzięło w nim udział blisko 200 osób, w tym przedstawiciele Senatu RP, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Krajowej Izby Gospodarczej, Polsko-Chińskiej Głównej Izby Gospodarczej, przedstawiciele chińskich i polskich przedsiębiorstw oraz wykładowcy i studenci z kilku polskich uczelni, w tym Uniwersytetu Warszawskiego.



Ambasador Lu Shan podkreślił, że dzięki strategicznemu przywództwu głów obu państw relacje między Chinami a Polską stale się rozwijają, a współpraca obejmuje coraz szerszy zakres dziedzin. Ambasador zwrócił również uwagę, że obok tradycyjnych obszarów współpracy coraz większą rolę odgrywają takie sektory jak elektromobilność, zaawansowane technologie i zielona energia, które otwierają szerokie perspektywy dla dalszego rozwoju relacji gospodarczych. Na koniec ambasador wyraził nadzieję, że organizacje biznesowe, przedsiębiorcy oraz młode pokolenie w obu krajach będą aktywnie wspierać dalszy rozwój relacji gospodarczych i handlowych.



Podczas spotkania uczestnicy wymienili się opiniami na temat perspektyw współpracy polsko-chińskiej w sektorze pojazdów elektrycznych w obecnych uwarunkowaniach rynkowych.